Please choose your preferred language

English Afrikaans

Dlaczego skóra ulega detoksowi po przejściu na produkty organiczne? Słyszałam to pytanie tak wiele razy w ciągu ostatnich 12 lat, odkąd przestawiłam się na organiczną pielęgnację skóry.  Jest to bardzo ważne pytanie. Chciałabym pomóc Ci zrozumieć, jak niesamowita jest skóra i co się dzieje, gdy przechodzisz na organiczną pielęgnację skóry.

Skóra

Zacznijmy od uproszczonego spojrzenia na skórę. Przyjrzyj się sobie w lustrze. To, co widzisz, to największy organ ciała – skóra. Widzisz jednak tylko górną warstwę naskórka, zwaną warstwą rogową. Jest to około 5 warstw zbitych, martwych komórek skóry.

Tuż pod górną warstwą naskórka znajduje się warstwa podstawowa skóry. To właśnie tam powstają nowe komórki skóry. Potrzebują one około miesiąca, aby wydostać się na powierzchnię skóry.

Środkowa warstwa skóry nosi nazwę skóry właściwej. Lubię myśleć o niej jako o miejscu, w którym dzieje się magia! To tutaj mieszkają Twój kolagen i elastyna. Jest pełna naczyń krwionośnych i tlenu. Znajdziesz tu również mieszki włosowe, gruczoły tłuszczowe i potowe. A także tkankę łączną i naczynia limfatyczne. Skóra właściwa pomaga podtrzymywać strukturę skóry, którą widzimy.

Następnie dochodzimy do hipodermy, która jest soczystą warstwą tkanki tłuszczowej. Zapewnia ona izolację i chroni Twoje narządy.

Fakty dotyczące skóry

Teraz, kiedy już znasz podstawy struktury skóry, zajmijmy się głębiej rolą, jaką odgrywa Twoja skóra. Nie jest ona tylko warstwą oddzielającą narządy wewnętrzne od świata zewnętrznego. Skóra jest jednym z pięciu narządów detoksykacyjnych organizmu. Gdybyś miał rozłożyć swoją skórę na płasko, zajęłaby ona około dwóch metrów kwadratowych. W każdej minucie pozbywasz się około 30 000 martwych komórek skóry. W skórze znajduje się około 17 kilometrów naczyń krwionośnych.

Czy wiesz, że kobiety używają 12-15 produktów do pielęgnacji ciała dziennie, które mogą zawierać do 500 substancji chemicznych? Wyobraź sobie, z jakim obciążeniem chemicznym musi zmierzyć się Twoja skóra i ciało, aby dobrze funkcjonować?

Dlaczego skóra poddaje się detoksowi?

Pamiętasz skórę właściwą, o której mówiliśmy wcześniej? Kiedy Twoja skóra nie funkcjonuje optymalnie, w jej warstwie skórnej dochodzi do zastoju. Może to oznaczać, że toksyny zadomowiły się tam, gdzie powinien znajdować się świeży tlen i krew. Kiedy przestawiasz się na organiczne produkty do pielęgnacji skóry, dajesz swojej skórze możliwość ciężkiej pracy nad oczyszczeniem jej z toksyn. Może to spowodować wystąpienie objawów detoksu. Pamiętaj, że skóra jest jednym z pięciu narządów eliminacyjnych organizmu, więc detoksykacja jest jednym z jej najważniejszych zadań.

Czy detoksykacja skóry jest normalna?

Porównajmy to z sytuacją, w której organizm przestaje pić kawę. Może trochę zwariować, prawda? Jeśli odstawiasz kawę, ponieważ chcesz mieć zdrowsze i bardziej energiczne ciało i umysł, nie poddajesz się. Radzisz sobie z bólami głowy i drażliwością. Radzisz sobie nawet z popołudniową depresją. Aż pewnego dnia budzisz się i czujesz się świetnie! Nie masz już ochoty na poranne cappuccino i wiesz, że udało Ci się przejść przez kofeinowy detoks. Dzieje się tak dlatego, że Twoja wątroba ciężko pracowała i jest teraz w stanie funkcjonować jak zdrowa wątroba bez stresu związanego ze zbyt dużą ilością kofeiny.

Detoksykacja skóry jest normalna, ponieważ Twoja skóra jest teraz w stanie dobrze wykonywać swoją pracę.

Jak wygląda detoksykacja skóry?

Objawy detoksu skóry to zazwyczaj niewielkie wypryski na skórze. Mogą one trwać od kilku dni do kilku tygodni. Mogą również objawiać się wrażliwością skóry, nadmiarem oleju, a nawet suchością. Twoja skóra jest zajęta naprawą swojej bariery ochronnej, która może trwać około 36 godzin. Następnie musi również usunąć toksyny z warstwy skórnej, które mogą być wydalane przez skórę. Niektóre toksyny są również usuwane przez układ limfatyczny i naczynia krwionośne.
Co z bakteriami?
Ważnym czynnikiem, który został ostatnio poddany badaniom, jest mikrobiom Twojej skóry. Kiedy przestawiasz się na produkt organiczny, a mianowicie na produkt probiotyczny, w Twojej skórze następuje rekolonizacja optymalnej ilości i proporcji pożytecznych bakterii zwanych probiotykami. Wyobraź sobie, co musi się dziać, kiedy 10 trylionów mikrobów skóry walczy o dominację?

Suplementacja skóry probiotykami pozwala jej wreszcie odzyskać równowagę. Probiotyki są kluczem do zdrowej skóry, a zdrowa skóra wie, jak się dobrze starzeć. Probiotyki skórne wpływają również na kolagen i elastynę, nawilżenie skóry, równowagę pH i wiele innych czynników.

Probiotyki są kluczem do wspomagania detoksykacji skóry. Metabolizują one toksyny i równoważą system odpornościowy skóry.

Jak mogę pomóc mojej skórze w detoksykacji?

Możesz wprowadzić zmiany w sposobie odżywiania i stylu życia, aby wspomóc detoksykację skóry, dzięki czemu będzie ona zdrowsza. Spożywaj dużo zdrowych, świeżych owoców i warzyw. Pij więcej wody i herbat ziołowych. Ogranicz cukry, śmieciowe jedzenie, kofeinę i nabiał. A kiedy spojrzysz na siebie w lustrze, może powiesz o sobie coś pozytywnego?

Na koniec, nikt nie lubi doświadczać jakiegokolwiek rodzaju detoksu, ale pomyśl o tym, jak szczęśliwa będzie Twoja skóra, kiedy objawy ustąpią. Przygotujesz swoją skórę i ciało do działania tak, jak powinna działać zdrowa skóra. A zdrowa skóra wie, jak dobrze się starzeć, jak reagować na zewnętrzne toksyny oraz jak wyglądać jędrnie i gładko.

Louise Pitot pomaga kobietom żyć bez ograniczeń wiekowych. Łączy organiczne piękno, w tym probiotyczne zabiegi na twarz i jogę twarzy z psychologią odżywiania i coachingiem medycyny funkcjonalnej. Patrząc na zrównoważone hormony, strategie piękna bez wieku i odżywione ciało, Louise wierzy, że kobiety mogą stworzyć holistyczne zdrowie, a nawet starzeć się wolniej! www.louisepitot.com

______________________________________________

Detox Photo by Vegan Liftz on Unsplash