Please choose your preferred language

English Afrikaans

Co to jest skóra wrażliwa?

A guide to sensitive skin

Wrażliwość skóry jest jednym z głównych problemów współczesnego świata – ponad połowa kobiet twierdzi, że ma skórę wrażliwą. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie mają na myśli to, że ich skóra wrażliwa reaguje na produkty do pielęgnacji skóry. Inne czynniki wyzwalające to narażenie na działanie czynników środowiskowych, ciepło, podrażnienia, żywność i leki. Większość osób doświadczyła kiedyś reakcji skóry na jakiś produkt lub składnik, ale osoby, które borykają się z uporczywymi problemami, klasyfikowane są jako posiadające skórę wrażliwą.

Prawdziwie reaktywna skóra łatwo ulega zaostrzeniu i określana jest jako wrażliwa na czynniki środowiskowe lub naczynioreaktywna.

Wrażliwość jest na ogół wynikiem zaburzonej funkcji bariery ochronnej, co powoduje, że zakończenia nerwowe są bardziej podatne na podrażnienia, oraz nadaktywnej odpowiedzi immunologicznej. Reakcja skóry na czynniki wyzwalające może objawiać się opuchlizną/obrzękiem, zaczerwienieniem, plamami, kłuciem lub mrowieniem, swędzeniem oraz suchymi, łuszczącymi się płatami.

Jak rozpoznać, że masz skórę wrażliwą lub reaktywną?

-Skóra może być sucha i swędząca bez wyraźnego powodu.
-Skóra może swędzieć i mrowić podczas stosowania produktów
-Skóra może być reaktywna lub łatwo ulegać podrażnieniom pod wpływem ciepła i/lub podrażnienia.
-Możesz mieć skłonność do wyprysków i skłonność do rozwoju wysypki.
-Stan skóry wrażliwej można znacznie poprawić, stosując się do kilku prostych kroków, które nie muszą być drogie ani czasochłonne.

Co możesz zrobić, aby zmniejszyć wrażliwość skóry i jej zapobiegać?

-Wzmocnij funkcję bariery ochronnej poprzez wspieranie zdrowego mikrobiomu skóry, wybieraj produkty o zrównoważonym pH, które nie zawierają silnych środków konserwujących.
-Uzupełnij swoją pielęgnację o probiotyki (więcej na ten temat przeczytasz tutaj https://esseskincare.com.pl/why-probiotic/ ).
-Unikaj wszelkich pieniących się produktów – stosuj produkty oczyszczające na bazie kremu i nie oczyszczaj skóry rano.
-Unikaj substancji zapachowych – są one często syntetyczne i mogą wywoływać przesadną reakcję immunologiczną.
-Unikaj składników syntetycznych i chemicznych – mogą one szkodzić pożytecznym mikroorganizmom skóry i nie są to związki, na które skóra byłaby narażona w sposób naturalny.
-Unikaj alkoholu i środków ściągających w produktach – działają one jak środki antybakteryjne, zaburzając mikrobiom skóry.
-Unikaj ekstremalnych zmian temperatury i klimatu.
-Zarządzaj swoim środowiskiem, stylem życia, dietą i spożyciem wody – zdrowie skóry lepiej jest kontrolować w sposób holistyczny.
Wszystko, co pozostaje do zrobienia, to udać się do naszego lokalizatora sklepów i znaleźć najbliższego sprzedawcę Esse, aby poddać się bezpłatnej analizie skóry.  Czas na wspaniałą skórę jest teraz.