Please choose your preferred language

English Afrikaans

W Twoim organizmie znajduje się około 15 gramów kwasu hialuronowego (HA), z czego jedna trzecia ulega degradacji i resyntezie każdego dnia. Jest on jednym z głównych nawilżających/smarujących składników Twojego ciała. Dzięki niemu Twoje stawy mogą się poruszać, a mięśnie gładko przesuwają się po sobie. Jest również głównym składnikiem Twojej skóry. Jest produkowany przez komórki skóry właściwej, ale w szczególnie wysokim stężeniu znajduje się w warstwie podstawowej. To właśnie tutaj kwas hialuronowy zatrzymuje wodę i wspomaga naprawę tkanek.

Jeśli spojrzysz na skład każdego kremu nawilżającego Esse lub serum na bazie wody, zobaczysz kwas hialuronowy (wymieniony jako hialuronian sodu). Chociaż nie mówimy o nim zbyt wiele, jest to jeden z kluczowych składników w naszej ofercie.

Kwas hialuronowy nie jest łatwym składnikiem do skutecznego włączenia do produktu, ale jeśli jest stosowany prawidłowo, jest jednym z najskuteczniejszych składników przeciwstarzeniowych w całej pielęgnacji skóry. Zmniejsza głębokość zmarszczek, zwiększa nawilżenie, jędrność i elastyczność skóry, ale jest kilka haczyków …

Podobnie jak w przypadku prawie wszystkiego w branży pielęgnacji skóry, istnieje wiele błędnych informacji na temat kwasu hialuronowego. Często spotykane stwierdzenia to: „Ten składnik może utrzymać w wodzie ponad 1000 razy więcej niż wynosi jego masa” lub „1 g kwasu hialuronowego może utrzymać 6 litrów wody”.

Rzeczywista wiedza jest nieco inna, kwas hialuronowy może utrzymać około 10 razy więcej niż wynosi jego masa w wodzie, co powinno być wystarczająco imponujące. Często przytaczane „fakty” pochodzą z pracy naukowej, w której stwierdzono, że cząsteczka może utrzymać 1000% (czyli 10-krotność) swojej wagi w wodzie, a kiedy nienaukowe umysły (jak np. marketingowcy) zaangażowały się w sprawę, wszystko zostało źle zrozumiane.

Kwas hialuronowy jest drogim składnikiem i większość marek stosuje bardzo niskie jego stężenia, ponieważ maksymalizacja zysków jest na pierwszym miejscu dla wielu marek.

Kolejną istotną kwestią jest wielkość użytej cząsteczki. Kwas hialuronowy jest polimerem (wymyślny termin oznaczający długi ciąg powtarzających się jednostek). Jeśli liczba jednostek jest bardzo mała, wówczas mamy do czynienia z małą cząsteczką (być może 20 kDa). Jeśli liczba jednostek jest duża, mamy do czynienia ze znacznie większą cząsteczką (być może 7 000 kDa). Aby cząsteczka mogła wniknąć w skórę, musi być mała, ale jest pewien haczyk – jeśli jest zbyt mała, wywołuje stan zapalny w skórze. Najlepszym miejscem jest obszar pomiędzy 60 a 80 kDa, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ponieważ oddzielenie cząsteczki o takiej masie od reszty jest trudne.

Kwas hialuronowy jest kluczowym składnikiem Esse, więc uważamy, że dodatkowe koszty są tego warte!

I na wypadek gdybyś się zastanawiał, nasze źródło pochodzi z bakterii, a nie jak zwykle z chrząstek zwierzęcych.