Please choose your preferred language

English Afrikaans

Nanoparticles Lowdown

Nanotechnologia zajmuje się badaniem i zastosowaniem niezwykle małych cząsteczek (mniejszych niż 100 nanometrów – około 40 000 razy cieńszych od włosa). W pielęgnacji skóry nanoskładniki występują w dwóch postaciach: nanoemulsji – maleńkich kropelek płynu – oraz nanocząsteczek – składników stałych, takich jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku.

Nanoemulsje zawierają kropelki oleju i wody, zredukowane do rozmiarów nanometrycznych (poniżej 100 nanometrów). Technologia ta jest przydatna w bardziej efektywnym dostarczaniu składników aktywnych poprzez zwiększenie penetracji związku aktywnego w głąb skóry. Nanoemulsje są ogólnie uznawane za bezpieczne, pod warunkiem, że składniki, które dostarczają są bezpieczne.

Nanocząsteczki (w wersji stałej) są szeroko stosowane w filtrach przeciwsłonecznych i innych produktach chroniących przed promieniowaniem UV. Zyskały one popularność dzięki swojej zdolności do blokowania promieniowania ultrafioletowego przy jednoczesnym minimalizowaniu efektu wybielania skóry. Kontrowersje związane z tymi nierozpuszczalnymi nanocząsteczkami dotyczą ich potencjału do przenikania do skóry właściwej i potencjalnego wywoływania odpowiedzi immunologicznej. Cząsteczki są tak małe, że układ odpornościowy może pomylić je z patogenami i rozpocząć atak. Istnieją również obawy, że cząsteczki mogą przedostać się do krwiobiegu.

My zdecydowaliśmy się unikać nanocząsteczek, ponieważ uważamy, że jest zbyt wiele niewiadomych… więc po co ryzykować? W naszych filtrach przeciwsłonecznych wielkość cząsteczek tlenku cynku jest ściśle kontrolowana za pomocą szeregu sit zaprojektowanych tak, aby odrzucić każdą cząsteczkę zbyt dużą lub zbyt małą. W ten sposób udaje nam się utrzymać bezpieczny poziom cząsteczek powyżej granicy 100 nanometrów, ale unikamy efektu wybielania. Cząsteczki tlenku cynku są również pokrywane woskiem, dzięki czemu nie dochodzi do potencjalnych zaburzeń mikrobiomu skóry.