Please choose your preferred language

English Afrikaans

Nauka o sebum

Sebum jest złożoną mieszaniną olejów produkowanych przez gruczoły łojowe naszej skóry. Ludzkie sebum różni się znacznie od sebum innych ssaków. Daleko nam jeszcze do pełnego rozszyfrowania jego roli w zdrowiu skóry, ale możemy być pewni, że jest ono kluczowe dla optymalnego zdrowia skóry.
Produkcja sebum jest kosztowna z metabolicznego punktu widzenia – wymaga dużo energii. Jeśli coś wiemy o naturze, to to, że nie jest rozrzutna. Wydajność energetyczna jest brutalnie selekcjonowana przez dobór naturalny.
Dlaczego używamy wysoko pieniących się środków do usuwania sebum z naszej skóry i spłukiwania go?
Chcielibyśmy zmienić twoje podejście do oczyszczania.

Być może, jak wiele osób, lubisz uczucie „czystej skóry” po głębokim oczyszczaniu. Rozumiemy, że trudno jest przełamać zakorzenione nawyki. Może uda nam się sprawić, że ponownie przemyślisz swoją rutynę oczyszczania?
Istnieje kilka problemów związanych z podejściem przemysłu kosmetycznego do oczyszczania:
Po pierwsze, sebum odgrywa ważną rolę w utrzymaniu integralności bariery ochronnej naszej skóry. Bez niego, regulowanie przepływu substancji przez powierzchnię skóry staje się trudniejsze. Powoduje to utratę wody i prowadzi do wysuszenia skóry, a także umożliwia przenikanie zanieczyszczeń i patogenów. Większość zabiegów pielęgnacyjnych ma na celu zastąpienie utraconego sebum innymi olejami. Uważamy, że jest to ambitne podejście, biorąc pod uwagę fakt, że nauka nie jest w stanie nawet naśladować chemii potu, nie mówiąc już o sebum.
Głębokie oczyszczanie nie jest lekarstwem na przetłuszczanie się skóry. Usuwanie olejów z powierzchni skóry zmusza po prostu nasze gruczoły łojowe do zwiększenia produkcji, aby zastąpić to, co zostało utracone. Ciągła regeneracja kosztownych olejów nie może być utrzymana przez długi czas, a z czasem jakość sebum spada. Lepiej jest unikać uszczuplania zasobów potrzebnych do wytworzenia wysokiej jakości sebum.
Wreszcie, lipidy w sebum odgrywają integralną rolę we wspieraniu zdrowych mikrobów skóry. Zdrowe sebum sprzyja rozwojowi gatunków bakterii, z którymi współistniejemy. Wspieranie tych skomplikowanych relacji jest korzystne dla zdrowia skóry. Ciągłe oczyszczanie skóry skutkuje niską jakością sebum, które jest dostępne jako składnik odżywczy dla szerokiej gamy mikrobów, zamiast odżywiać jedynie ściśle współpracujące ze sobą komensale skóry.
Brak równowagi mikrobiologicznej, który następuje po spadku jakości sebum, może przyczynić się do rozwoju wielu chorób skóry, takich jak trądzik, trądzik różowaty i zapalenie skóry.
Powinniśmy dążyć do zdrowej równowagi, którą stworzyła natura.
Oczyszczanie sposobem Esse
Nie udajemy, że jesteśmy w stanie prześcignąć miliony lat ewolucji. Wierzymy natomiast, że najlepiej jest unikać zakłócania równowagi, którą Twoja skóra stara się osiągnąć. Naszym rozwiązaniem jest uproszczenie rutynowej pielęgnacji skóry.
Dobrym początkiem jest usunięcie produktów oczyszczających z porannej rutyny. Podczas snu Twoje gruczoły łojowe pracują nad produkcją sebum, które utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Rano możesz zachować powstałą w ten sposób warstwę ochronną, rezygnując z produktu oczyszczającego i spłukując skórę wodą. Sebum topi się w temperaturze około 32°C, co sprawia, że jest bardziej podatne na zmywanie, dlatego staraj się spłukiwać skórę najchłodniejszą wodą, jaką możesz.
Kwestia wieczornego oczyszczania jest bardziej skomplikowana. Jeśli masz na sobie makijaż, podkład lub filtr przeciwsłoneczny, będziesz musiała go zmyć, a woda może nie wystarczyć. W tym przypadku staraj się unikać pieniących się produktów oczyszczających i wybierz coś łagodnego i kremowego, jeśli możesz.
Esse oferuje opcje z pianką, ponieważ, mimo że nasze zrozumienie zmieniło nasz pogląd, wiemy, że niektórzy z naszych klientów są przyzwyczajeni do takiego podejścia. Utrzymaliśmy nawet nasze pieniące się środki czyszczące tak łagodne, jak to tylko możliwe, ale faktem jest, że środki pieniące mieszają się z olejami i pozwalają na ich zmycie. Nie chcemy odmawiać naszym klientom produktów, które pokochali, ale chcielibyśmy zachęcić ich do eksperymentowania z innymi produktami i powolnego przechodzenia na nowy system.