Please choose your preferred language

English Afrikaans
Zdobyte doświadczenie dało wielu osobom czas na autorefleksję, a jednym ze spostrzeżeń, które się wówczas pojawiło było to, że jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, mniej znaczy więcej. Zerwanie z nawykami nadmiernego oczyszczania i nadmiernego stosowania makijażu zaowocowało ogólnie zdrowszą skórą – trendem „skinimalizmu”, który promuje probiotyczna marka Esse.

Czym więc jest skinimalizm?

Już zbyt długo branża kosmetyczna stawia na pierwszym miejscu zyski i popiera codzienne stosowanie jak największej liczby produktów. Jednak duża ilość produktów może prowadzić do zaburzeń w mikrobiomie skóry, co z kolei może zaostrzyć stan zapalny skóry, a nawet wywołać nowe problemy, takie jak wypryski, suchość i wrażliwość skóry. Skinimalizm zachęca do stosowania minimalistycznego podejścia do pielęgnacji skóry. Oznacza to ograniczenie liczby stosowanych produktów do pielęgnacji i makijażu oraz danie skórze szansy na stworzenie zdrowej bariery ochronnej, zgodnie z zamierzeniami natury.

Jak działa zasada skinimalizmu?

Wspaniałą cechą trendu skinimalizmu jest to, że możesz osiągnąć więcej, robiąc mniej. Oprócz ograniczania liczby kroków w codziennej pielęgnacji skóry, zasada ta obejmuje również wyważone podejście do ilości każdego z produktów, które stosujesz. Stosowanie mniejszej ilości produktów oznacza selektywne podchodzenie do tych, które już stosujesz – określanie, czy pomagają one zachować zdrową równowagę, czy też zaburzają mikrobiom Twojej skóry. Zaburzony mikrobiom sprawia, że skóra jest narażona na działanie szkodliwych patogenów – czyli dokładnie to, czego chcemy uniknąć.

Jak osiągnąć skinimalizm?

Łatwo jest powiedzieć, że „mniej znaczy więcej”, ale aby to zrobić, musisz wiedzieć, które elementy Twojej rutyny nie przynoszą Ci żadnych korzyści.
1. Zrezygnuj z głębokiego oczyszczania
Przez lata wmawiano nam, że nasza skóra musi być głęboko oczyszczona i pozbawiona naturalnych olejów, aby zachować zdrowie. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Nasze sebum (olej produkowany przez naszą skórę) ma wiele ważnych funkcji, w tym:
– Odżywia pożyteczne mikroby skóry;
– Reguluje przenikanie substancji przez skórę;
– Chroni przed zanieczyszczeniami i patogenami; oraz
– Utrzymuje niezbędne nawilżenie.
Głębokie oczyszczanie usuwa naturalne oleje, po prostu zmuszając gruczoły łojowe do zwiększenia ich produkcji. Niestety, im częściej to robimy, tym gorsza jest jakość naszego sebum i tym mniej jest ono w stanie spełniać swoje ważne funkcje. Może to przyczynić się do rozwoju chorób skóry, takich jak trądzik, egzema, trądzik różowaty i zapalenie skóry.
2. Zrezygnuj z porannego oczyszczania
Podczas snu, Twoje gruczoły łojowe ciężko pracują, aby wytworzyć warstwę sebum w ramach przygotowań do nadchodzącego dnia. Jednak nowoczesne systemy kosmetyczne zachęcają nas do zmywania tej ochronnej warstwy. Zamiast porannego głębokiego oczyszczania, po prostu opłucz twarz chłodną wodą. Sebum topi się w temperaturze 32°C, więc im chłodniej, tym lepiej.
3. Stosuj łagodny środek oczyszczający wieczorem
Po całym dniu noszenia makijażu, podkładu lub kremu z filtrem przeciwsłonecznym, musisz zmyć produkt. Pieniące się środki oczyszczające są zwykle dość ostre dla skóry i pozbawiają ją naturalnych olejów. Wybierz raczej coś łagodniejszego, nawet na bazie kremu, aby usunąć produkt bez zakłócania mikrobiomu.
4. Utrzymuj prostą rutynę po oczyszczaniu
Jeśli musisz oczyścić skórę w celu usunięcia makijażu lub filtra przeciwsłonecznego, ogranicz do minimum liczbę produktów, które nakładasz po zabiegu. Często wystarczy dobry krem nawilżający, ale jeśli Twoja skóra potrzebuje czegoś ekstra, odrobina serum lub olejku może okazać się bardzo pomocna.
5. Używaj właściwych produktów
Jednym z kluczowych aspektów skinimalizmu jest wybieranie produktów, które zapewniają skórze naturalną równowagę. Marka Esse, zajmująca się biokliniczną pielęgnacją skóry, dostarcza skórze probiotyków i zasila mikrobiom prebiotycznymi składnikami odżywczymi, aby promować zrównoważoną ekologię na skórze. W tej gamie znajduje się podkład probiotyczny, który może poszczycić się technologią Esse z poziomu 3 BIOME+. W przypadku wszystkich swoich produktów, Esse prowadzi badania nad technikami odnawiającymi, aby przywrócić mikrobiom Twojej skóry, jednocześnie zapewniając jej prawdziwą funkcjonalność. To szczytowe osiągnięcie skinimalizmu!