Please choose your preferred language

English Afrikaans

the-new-you-challenge

7 kroków do wspaniałej skóry w 2020 roku

„Zmiana jest równie dobra jak wakacje”, kto by odmówił?

W 2020 roku chcielibyśmy rzucić Ci wyzwanie, abyś wprowadziła kilka zmian, które poprawią stan Twojej skóry (i ogólny stan zdrowia).  Jak w przypadku wszystkiego, co warto zrobić, niektóre z pozycji na liście będą wymagały wytrwałości, ale niektóre są zaskakująco proste – wszystkie przynoszą korzyści warte wysiłku.

 

WYZWANIE 1

Zrezygnuj z oczyszczania. Zanim się skrzywisz, istnieje dobry powód, aby zrezygnować z porannego oczyszczania na rzecz małego chlapnięcia wodą…
Naturalne oleje, które Twoja skóra wytwarza w ciągu nocy są bardzo drogie (metabolicznie) w produkcji, więc rozsądnie jest założyć, że są one ważne; nasze ciała nie są w stanie marnować energii bez powodu.  Nasze badania doprowadziły do odkrycia, że te oleje skórne (sebum) są bardzo pożyteczne dla zdrowych mikrobów skóry, czyli tych, które naprawdę chcesz mieć na swojej skórze.  Usuwając wszystkie te dobre olejki, narażamy na szwank mikrobiom naszej skóry i otwieramy pole do popisu dla niepożądanych bakterii, które powodują wszelkiego rodzaju problemy skórne, od trądziku po egzemę i trądzik różowaty.  Esse dba o stworzenie zrównoważonego mikrobiomu skóry – wszystkie nasze kremy nawilżające zawierają prebiotyki, które odżywiają dobre mikroby skóry, starając się utrzymać je w dobrej kondycji. Jeśli się nad tym zastanowić, to wygląda na to, że Twoja skóra sama wytwarza swój własny nawilżający krem, więc po co go zmywać? Wystarczy spłukać skórę niewielką ilością wody przed stonizowaniem i nałożeniem kremu nawilżającego. Poza tym, że zaoszczędzisz czas i sprawisz, że Twój produkt do oczyszczania będzie działał dłużej, Twoja skóra będzie również bardziej zadowolona.

WYZWANIE 2

Wybierz jeden dzień w tygodniu, w którym nie będziesz nakładać makijażu… Brak makijażu oznacza, że tego dnia możesz w ogóle zrezygnować ze stosowania produktu oczyszczającego. To prawdopodobnie jedna z najbardziej korzystnych praktyk, jakie możesz zastosować w przypadku skóry zniszczonej. Wyjaśniliśmy już, jak cenne są naturalne oleje w Twojej skórze, więc daj swojemu mikrobiomowi weekend na ochłonięcie!

WYZWANIE 3

Zwróć się w stronę słońca.  Jeśli możesz, spędzaj codziennie przynajmniej 15 minut na słońcu – bez filtra. Tak, to prawda!  Witamina D jest niezbędna dla Twojego zdrowia na każdym poziomie, w tym dla zdrowia skóry. Witamina D jest wytwarzana w skórze, ale aby ją uzyskać, organizm musi być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych bez ochrony. Przez tysiąclecia nasi przodkowie żyli i wędrowali na świeżym powietrzu, więc nie ma powodu, by sądzić, że nie jesteśmy do tego stworzeni.  Większość zachodniego świata cierpi na niedobór witaminy D, czego znanymi objawami są zaburzenia autoimmunologiczne, rak, niska gęstość kości i depresja. Jeśli połączymy kropki, to są to najczęstsze dolegliwości dotykające współczesnych ludzi – być może pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zrobić, jest powrót na słońce.

WYZWANIE 4

Rzucić cukier. Jest to prawdopodobnie największe wyzwanie, jakie mamy dla Ciebie. Wymaga ono zmiany stylu życia, ale po prostu powiedz „nie, dziękuję” raz, dwa, trzy razy i zanim się obejrzysz, stanie się to Twoją naturalną reakcją. Nasze ciała są zbudowane tak, aby szukać cukru i krótkołańcuchowych węglowodanów, ponieważ stanowią one darmową, łatwą energię, ale kilkaset lat wstecz, te rzeczy były bardzo rzadkie i trudne do znalezienia w przyrodzie. Radzenie sobie z dużymi ilościami cukru, które są zbyt łatwo dostępne w dzisiejszych czasach, bardzo Ci szkodzi. Często trudno jest znaleźć coś, co nie jest przetworzone lub słodkie, ale jeśli zaplanujesz trochę wcześniej i będziesz mieć pod ręką kilka zdrowych opcji przekąsek, nie będziesz mieć pokusy, by oszukiwać.

WYZWANIE 5

Pocisz się i oddychasz. Ćwiczenia fizyczne są dla Ciebie dobre, kropka. Są też świetne dla zdrowia skóry. Pocenie się uwalnia od toksyn, które gromadzą się z czasem, a przyspieszenie tętna w połączeniu z dobrą techniką oddychania zwiększa przepływ krwi do całego ciała, w tym do skóry. Wyzywamy Cię, byś ruszał się przynajmniej dwa razy w tygodniu przez 1 godzinę.

WYZWANIE 6

Oswój się! Może to zabrzmieć tak, jakbyśmy zachęcali do nieodpowiedzialnego zachowania, ale nie ma nic buntowniczego w rewildingu. Wyjście na łono natury sprawia, że twoje ciało i skóra zostają odżywione bogactwem najlepszego lekarstwa natury – dobrymi mikrobami. Efekty uboczne rewildingu są również wspaniałe dla obniżenia poziomu stresu, podniesienia poziomu szczęścia i wielu innych. Najlepsze jest to, że istnieje tak wiele sposobów na ożywienie, że nigdy ci się to nie znudzi:

– Zasadź ogród – w końcu będziesz miał piękne kwiaty lub świeże warzywa jako bonus.
– Wybierz się na spacer na łono natury – zyskasz kondycję, poczujesz się pełen energii i inspiracji
– Baw się ze swoimi zwierzętami domowymi – są mistrzami w rewildingu i chętnie pokażą Ci jak to robić
– Spaceruj boso po ziemi, usiądź na trawie, popływaj w oceanie
– Spędzaj czas na świeżym powietrzu z dziećmi – one też mają do tego smykałkę.

WYZWANIE 7

Odrzuć środki antybakteryjne. Nasze ostatnie wyzwanie dla Ciebie jest również dla dobra naszej planety… wystaw siebie i swoją rodzinę na działanie mniejszej ilości toksyn – przestaw się na ekologiczne produkty czyszczące. Pierwszym krokiem byłoby zmniejszenie liczby produktów czyszczących w Twojej szafce; czy naprawdę potrzebujesz środka do czyszczenia toalet, prysznica i powierzchni? Szybkie wyszukiwanie ekologicznych produktów czyszczących zaowocuje długą listą firm, dzięki którym ta prosta zmiana jest tak łatwa. Wiele z nich wykorzystuje nawet bakterie, aby wykonać swoją pracę lepiej niż paskudne chemikalia, którym niewinnie zaufaliśmy.