Please choose your preferred language

English Afrikaans

Z PRZEBARWIENIAMI

Przebarwienia skóry powstają w wyniku nierównomiernego odkładania się melaniny w skórze.

Czynniki te mogą być genetyczne lub być aktywowane przez czynniki zewnętrzne. Melanina jest osadzana w skórze przez melanocyty. Zdrowie melanocytów jest kluczem do prawie wszystkich problemów związanych z pigmentacją.

Zmiany pigmentacyjne mogą wystąpić jako jasne plamy (hipopigmentacja) lub jako ciemne plamy (hiperpigmentacja). Plamy mogą być duże (na przykład bielactwo) lub ledwo zauważalne. Istnieje ponad 70 różnych zaburzeń pigmentacji.

Promieniowanie UV jest czynnikiem obciążającym, ale także niedobór witaminy D. Poziom witaminy D jest niebezpiecznie niski u dużej części populacji ze względu na dłuższe przebywanie w pomieszczeniach. Niedługa ekspozycja na słońcu jest niezbędna dla zdrowia i zdrowia skóry. To może wydawać się sprzeczne, ale 15 minut bezpośredniej ekspozycji na słońce na dużej części ciała kilka razy w tygodniu jest zdrowe.

Stosowanie leków i reakcja skóry na ich skład chemiczny oraz zmiany hormonalne,mogą być również początkową przyczyną przebarwień.

 

STYL ŻYCIA

  • Częsta lecz krótkotrwała ekspozycja na słońce, z uwzględnieniem niskiego natężenia w obszarach dotkniętych przebarwieniami.
  • Jeśli poziom witaminy D jest niski, to doustne przyjmowanie suplementu witaminy D.
  • Niezbędne spożycie kwasów tłuszczowych – 15 g dziennie oleju lnianego lub 400 mg długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 (DHA i EPA)
  • Przeanalizuj swoją dietę – zastosuj dietę o wysokiej zawartości błonnika, niskiej zawartości cukru i zdrowej żywności.
  • Suplement witaminy C (400 mg) na dobę
  • Unikaj składników fotouczulających w produktach do makijażu, pielęgnacji skóry i włosów